Úvod » Natura produkty » Propolis surový » Propolis - surový na váhu
Propolis, jeho účinky a použití
Včely vytvářejí propolis z pryskyřičných látek, které sbírají v období od května do srpna na různých rostlinách – zejména topolech, břízách, olších, jilmech, jehličnanech atd.
K sebraným pryskyřičným látkám včely přidávají výměšky svých žláz. Propolis užívají jako stavební a ochranou látku. Propolis na stěnách úlu je nejen dobrou tepelnou izolací, ale teplem se z něj do atmosféry v úlu uvolňují těkavé látky, které mají antibakteriální účinky. A právě těchto účinků využívají lékaři a farmaceuti při léčení některých typů kožních onemocnění, bradavic, zánětu dásní apod. Propolis také dokáže tišit bolest. Je aplikován v podobě mastí nebo roztoků (tinktur). Jeho většímu rozšíření však brání jeho proměnlivé složení, které neumožňuje dodržet přesný obsah účinných látek.
Alergie na propolis - běžnou alergii na propolis zjišťujeme tak, že vetřeme kouskem vaty propolisovou tinkturu do kůže na dlaňové straně zápěstí a necháme zaschnout. Jestliže se na místě natření neutvoří pupínky, pak můžeme propolis užívat.
Účinky propolisu:
• Baktericidní – ničí a usmrcuje bakterie
• Bakteriostatické – brzdí růst bakterií
• Anestetické – tlumí citlivost a bolest
• Stimulační – povzbuzuje imunobiologicky systém organismu
• Antitoxické – ruší účinky některých jedů a bakteriálních toxinů
• Antimykózní – zastavuje růst a ničí některé plísně
• Antiflogistický – protizánětlivý
• Dermatoplastický – podporuje hojení ran
• Tlumí účinek škodlivého záření na organismus
Surový propolis
Nejdostupnější je využití surového propolisu, tedy takového, jaký získáme seškrábáním z rámků… Tento propolis můžeme využít například pro léčení kuřích ok, otlaků nebo k léčení hlubokých prasklin na patách. Ze surového propolisu uhněteme placičku, tu přiložíme na postiženou kůži, převážeme obvazem a ponecháme zde několik dní. Kůže pod obkladem změkne a další ošetření je snadnější i méně bolestivé. Navíc u hlubokých trhlin na patě můžeme využít také další vlastnosti propolisu, která spočívá v tom, že podněcuje vytváření nové tkáně a trhlina se rychleji zahojí…
Propolisová tinktura
Další známou aplikační formou je propolisová tinktura. To je surový propolis vyluhovaný v alkoholu. Propolisová tinktura se dá vyrobit dvojím způsobem, a to luhováním propolisu v absolutním alkoholu, tj. v 96%, nebo luhováním v alkoholu konzumním, který obsahuje 40 až 60% alkoholu. Každá metoda má své zastánce a odpůrce. V silnějším alkoholu se zřejmě účinných látek vyluhuje více a v kratší době, ale také je pravda, že takto koncentrovaný alkohol hluboce odmašťuje, poškozuje kůži a popálí sliznice, a proto se tato tinktura musí bezpodmínečně ředit!!! Proto je lepší využívat druhý způsob – a to extrakci propolis v konzumním alkoholu.
Návod: Na půl litru vodky nebo slivovice (s obsahem alkoholu do 60%) si připravíme asi 70 až 100 g propolisu. Propolis si rozdrtíme na co nejmenší kousky, (velice snadno se propolis drtí, když jej dáme na chvíli do mrazničky, kde se stane křehkým, a poté se dobře drtí válečkem na těsto nebo láhví…). Potom rozdrcený propolis vysypeme do láhve s alkoholem. Je nutné zabránit přístupu světla, protože na světle se mnoho účinných látek v propolisu rozkládá. Láhev tedy uložíme do tmy, kde za běžné teploty a za občasného protřepání zůstane asi dva až tři týdny. Po té době získá tinktura barvu silného čaje, a je třeba ji oddělit od zbytků na dně láhve. Na filtrování bychom neměli používat kovové sítko, protože při styku s kovem se mnohé účinné látky ničí, a proto je dobré když si do trychtýřku dáme kousek čisté vaty nebo několikrát složený obvaz, případně filtrační papír a pohodlně přelijeme obsah jedné láhve do druhé. Láhev uzavřeme a uchováváme ji při pokojové teplotě.
Propolisová mast
Propolisová mast. Tuto mast můžeme připravit dvojím způsobem, a to buď použitím rozdrceného propolisu nebo propolisové tinktury. K tomu potřebujeme především masťový základ. Vhodná je například bílá vazelína, nesolené vnitřní vepřové sádlo nebo borová mast, kterou je možno běžně zakoupit v lékárnách.
Návod: Potřebujeme 100 g masťového základu a asi 100 g rozdrceného propolisu. Mast rozehříváme v kastrůlku ponořeném ve vodní lázni. Do zcela rozehřáté masti potom velmi pomalu a za stálého míchání dřevěným kolíkem vysypáváme propolis. Je třeba postupovat opravdu velmi zvolna a důkladně míchat, aby každá částečka propolisu měla čas se obalit mastí. Při příliš zbrklé práci se propolis srazí. Výsledkem správně vsypaného propolisu je sedlina, kterou asi 6-7 minut za stálého ohřívání ve vodní lázni promícháváme. Potom přes složený obvaz přecedíme mast do připravených nádobek. Mast necháme v chladnu ztuhnout a uchováváme ji v chladničce!!!!
Pokud chceme připravit mast s propolisovou tinkturou, je postup podobný. Ve vodní lázni rozehřejeme mast a za stálého míchání do ní pomalu vlijeme propolisovou tinkturu. Mícháme a zahříváme asi 10 minut, aby se odpařil alkohol. Další postup je shodný jako v předešlém případě. Nyní však použijeme na devět váhových dílů masti jeden díl propolisové tinktury.
Propolisová emulze
20-40 kapek tinktury v 50-100 ml vody
Použití propolisu
1. U zánětu horních cest dýchacích a průdušek – 3krát denně 20-40 kapek tinktury na kostku cukru nebo do medu, do tekutin nebo samostatně.
2. Při zánětech nosohltanu a onemocnění mandlí – vykloktat propolisovou emulzí , kterou polykáme.
3. U žaludečního a duodenálního vředu, u zánětu sliznice žaludeční dáváme 3x denně 30 minut až hodinu před jídlem 20-35 kapek do mléka nebo medu.
4. U zánětu dutiny ústní, při aftech, při paradentóze působí potírání tinkturou nebo výplachy emulzí.
5. Při chřipkových epidemiích - preventivně 35 kapek tinktury 3x denně nebo výplachy emulzí.
6. U popálenin se užívá postřik aerosolem s propolisem, při kterém se využívá jeho baktericidního a analgetického účinku.
7. U kožních ekzémů všeho druhu působí propolis v masti, nebo v obkladech s emulzí.
8. Při poranění, hlubokých oděrkách nebo u ran, které nejsou vhodné k sešívání, působí ošetření gázou navlhčenou propolisovou tinkturou.
9. Při pásovém oparu –vytvořené mokvající puchýřky potíráme několikrát denně propolisovou tinkturou, která má kromě vysušujícího a hojivého efektu i znecitlivující účinek